Photo Thumb
Photo Thumb
Photo Thumb
Photo Thumb
   

       

Speciální nabídka

Zaplaťte 2 noci, zůstaňte 3

Nabídka platí od 9.1. - 17.3.2022

 

 

HOTEL STAROMĚSTSKÉ NÁMĚSTÍ

Hotel Betlem Club Staroměstské náměstí Praha

Hotel Betlem Club se nachází v centru Prahy a Staroměstské náměstí je z hotelu pouze 5 minut pěšky pohodlnou procházkou. Blízko jsou i Karlův most, Hradčany, Pražský Hrad, Židovské město, Královská cesta, Betlémská Kaple a všechny ostatní památky a zajímavosti Starého Města Prahy.

Staroměstské náměstí

Staroměstské náměstí, dříve nazývané Velké náměstí a dnes lidově označované i jako „Staromák“, patří mezi nejkrásnější náměstí v Evropě a největší památky Starého Města Prahy. Rozkládá se na ploše více než 9000 metrů čtverečních. I když nejznámější je Staroměstská radnice se slavným Pražským orlojem, je toho zde k vidění mnohem víc. Staroměstské náměstí obklopuje Týnský chrám, Husitský kostel sv. Mikuláše na Starém Městě, palác Kinských, dům „U kamenného zvonu“ a uprostřed něj stojí pomník mistra Jana Husa. Také tudy vede Královská cesta, spojující většinu hlavních památek Starého Města Prahy.

Staroměstské náměstí a jeho historie

Již v 11. století stálo na místě Staroměstského náměstí tržiště a jeho význam postupně vzrostl až na nejvýznamnější obchodní centrum v zemi. Staroměstské náměstí se stalo dějištěm mnoha důležitých událostí. Zde bylo popraveno 27 českých pánů po porážce stavovského povstání na Bílé Hoře u Prahy, které spustilo jeden z největších evropských ozbrojených konfliktů - třicetiletou válku. Díky významu Staroměstského náměstí není divu, že právě zde byla postavena Staroměstská radnice.

Staroměstská radnice

Staroměstská radnice je dominantou Staroměstského náměstí a její Staroměstský orloj nebo také Pražský orloj je jednou z nejnavštěvovanějších a nejslavnějších památek v Praze vůbec. Radnice byla na Staroměstském náměstí založena roku 1388 na základě privilegia uděleného panovníkem Janem Lucemburským. Stojí přímo uprostřed města jako symbol jeho samostatnosti. Na svém průčelí nese hrdé heslo Praga caput regni – Praha hlava království. Staroměstská radnice, jak ji známe dnes, vznikla sloučením několika měšťanských domů, které byly během staletí upravovány podle potřeb správy Starého Města Prahy. Ozdobou radnice je mohutná hranolová věž, ve které je nejen radniční kaple, ale především proslulý Pražský orloj.

Pražský orloj

Slavný Pražský orloj byl spuštěn v roce 1410, tedy před více než 600 ti lety. Postavil ho hodinář Mikuláš z Kadaně, pravděpodobně podle návrhu Jana Ondřejova zvaného Šindel, osobního lékaře a astrologa králů Václava IV. a Zikmunda Lucemburského. V roce 1490 byl Pražský orloj vylepšen orlojníkem mistrem Hanušem.

Staré pověstí české právě mistra Hanuše uvádí jako původního tvůrce orloje. Podle pověsti ho pražští konšelé oslepili, aby nemohl postavit žádný další orloj v jiném městě. A tak slepý mistr poprosil svého učně a budoucího orlojníka Jakuba, aby ho odvedl nahoru ke stroji. Zde roku 1497 na stroj položil ruku a tím orloj podle pověsti na dlouhou dobu zastavil.Použité zdroje a užitečné odkazy:
Prague City Line
Virtuální Praha
Wikipedia

Kontakt

Hotel Betlem Club Praha

Betlémské náměstí 9/257

110 00 Praha 1

Tel.: +420 222 221 574-5

Fax: +420 222 220 580

E-mail: betlem.club@betlemclub.cz

Stránky provozuje:

Topgas International, a.s.

Axmanova 168, 190 14 Praha 9 

IČO: 16192427 

Spisová značka: B678 vedená u rejstříkového soudu v Praze.

Betlem Club

 

Logo TA

 

Hotel Pawlovnia Praha